• Presentation of Prizes 2020

Competition 2020 Winner
Adult/Junior Foursomes (The MacKenzie Trophy) Not Played
Autumn Meeting - 2nd Scratch Medal John Johnson
Autumn Meeting - East Neuk O' Fife Medal Colin Wright
2 clubs and a putter Fiona Hill
225 Salver (new 2012) Not Played
Anstruther Shield Not Played
Anstruther Shield - Runners up Not Played
Autumn Stableford Not Played
Balcomie Cup Jim Sneddon
Battle Trophy Not Played
Bi-Centenary Cup Jimmy Nairn
Billowness Cup (Anstruther team match) Not Played
Bob Scrimger Trophy (Junior OoM) Ross Mallory
Bruce Memorial Trophy Not Played
Bruce Memorial Trophy - Runner up Not Played
Burgess Medal (Junior Open) Not Played
Burgh Corporation Medal Not Played
Burgh Trophy Not Played
Campbell Trophy Not Played
Campbell Trophy - Runner up Not Played
Camperdown Trophy (Age 65+) John C Marhsall
Cancer Relief Medal David Surtees
Captains Prize Not Played
Carstairs Cup Ross Stewart
Centenary Cup Alan Wilkie
Club Championship Fraser Carr
Club Championship - Runner up Andrew Davidson
Club Matchplay Championship Fraser Carr
Club Matchplay Championship - Runner up Mike Forgan
Club Matchplay Handicap Championship Craig O'Connor
Club Matchplay Handicap Championship - Runner up Peter Townson
Club Mixed Foursomes - Anderson Trophy Duncan Heal and Fiona Hill
Club Mixed Foursomes - Club Mixed Foursomes Trophy Alan Green and Ali Smith
Club Mixed Greensomes - Community Cup Jim McArthur and Carol Carstairs
Club Mixed Greensomes - Crail Plate Jimmy Nairn and Pam Smith
Craighead Seniors Open Not Played
Dorward Salver Not Played
Dorward Salver - Runners up Not Played
Downie Challenge Cup Mike Crosby
Dr Dow Memorial Trophy Fraser Kerr
Dr Dow Memorial Trophy - Runner up Gordon Green
Duncan Cross Medal Liam Syme
East Neuk O' Fife Medal (Junior) Ross Mallory
Edinburgh Cup Not Played
Ethan Allen Trophy (Junior Outing) Not Played
Fielden Snuff Mull David Mcclelland
Geddes Trophy (Junior Open best gross Age 16-18) Not Played
George Grant Salver Not Played
Gerry Burnett Senior Trophy Not Played
Gleneagles Trophy (Autumn Meeting Junior foursomes) Not Played
Govan Cup (Earlsferry match) Not Played
Haggis Cup Not Played
Dickson Trophy (St Andrews match) Not Played
Inaugural Competition - Gents  Not Played
Inaugural Competition - Ladies  Not Played
Inaugural Competition - Junior  Not Played
J G Gaye Trophy (Junior Open Champion) Not Played
Jim Cooke Cup (Caddie Competition) Not Played
John Macdonald Cup Not Played
John Macdonald Cup - Runners up Not Played
Jubliee Medal (Scr) Alistair Scott
Junior 9-hole Order of Merit Not Played
Junior Handicap Matchplay Champion Ross Mallory
Junior Strokeplay Champion Ross Mallory
Kingsbarns Cup (Kingsbarns match) Not Played
Kirklands Trophy Not Played
Leven Quaich (with Cancer Relief) David Surtees
Lifeboat (with 225 Salver) Not Played
Lindesay Medal (Hcp) David Burke
Margaert Hunter Trophy (Junior Open Girl) Not Played
Midweek Stableford Finals Colin McKay
Midweek Stableford OoM Jim Hope
Mixed Open - Davie Mayes Memorial Trophy (Scr) Not Played
Mixed Open - Miller Trophy (hcp) Not Played
Mixed Texas Scramble - winners Not Played
Mixed Texas Scramble - runners up Not Played
Monypenny Cup Not Played
Monypenny Cup - Runner up Not Played
New Years Day Hcp (Cross Medal) Garry Firest
New Years Day Scr (Star Medal) Fraser Carr
Old Tom Morris Trophy Not Played
Past Captains Not Played
Penman Trophy (Junior) Ross Mallory
Pensioners Shield Not Played
Rabbit Trophy (Capt. V Vice Capt) Not Played
Rangoon Trophy Not Played
Ranken Todd Challenge Bowl Not Played
Saturday Stableford Finals (Hector Anderson Trophy ) Andrew Grunner
Saturday Stableford OoM Andrew Grunner
Saunders Medal Not Played
Seniors Matchplay Jamie Donohoe
Seniors Matchplay - Runner up Kevin Lawlor
Seniors Texas Scramble Not Played
Society Medal Andrew Kyle
Spring Meeting (Maillardet Medal(Scr)) Andrew Kyle
Spring Meeting (Spence Medal(Hcp)) David Mcclelland
Summer Meeting (1st Scratch Medal) Fraser Carr
Summer Meeting (Stenhouse Medal) Fraser Carr
Summer Order of Merit David Mcclelland
Texas Scramble Not Played
Victory Cup Paul Gracie
Wardrop Trophy (Sweepers) Sweepers Captain & Vice Captain
Watson Cup Not Played
Winter Eclectic Mel Ednie
COMPETITION WINNER RUNNER-UP
LINDORES TROPHY Elis Reekie Brenda Clark
LINDORES ECLECTIC - BAL. Not played 2020 Not played 2020
LINDORES ECLECTIC - CRAIG. Jane Green Brenda Clark
SPRING TROPHY Not played 2020 Not played 2020
CORONATION FOURSOMES Not played 2020 Not played 2020
ROSEBOWL Not played 2020 Not played 2020
WALKER CUP Not played 2020 Not played 2020
MORE NISBETT Not played 2020 Not played 2020
NANCY LANGLANDS Helen Marshall Helen Brown
CENTENARY TROPHY Not played 2020 Not played 2020
CECILIA MORRIS CUP Jane Green and Helen Marshall Susan Squire and Ali Smith
VETERANS TROPHY Not played 2020 Not played 2020
KATHLEEN PATRICK Monica Boyle Nicola Gemmell
DAILY MAIL FOURSOMES Not played 2020 Not played 2020
SLGA QUAICH Not played 2020 Not played 2020
CHAMPIONSHIP Nicola Gemmell Fiona Hill
HANDICAP CHAMPIONSHIP Sheila Sneddon Dafrosa Rawnsley
9-HOLE COMPETITION Not played 2020 Not played 2020
AUGUST STABLEFORD Not played 2020 Not played 2020
     
  SILVER BRONZE
SPRING MEETING Not played 2020 Not played 2020
Scratch Prize Not played 2020  
SUMMER MEETING Not played 2020 Not played 2020
Scratch Prize Not played 2020  
AUTUMN MEETING Frances Boyle Moria Kay
Scratch Prize Ellen Caton  

 

 

Share post